African Muzik Magazine Awards (AFRIMMA) 2021: All The Winners

Winners for the 8th edition of the African Muzik Magazine Awards (AFRIMMA) have been announced.

The awards show which was streamed live on YouTube fromm Dallas, United State under the theme Flavors of Africa saw performances from Sauti Sol (Kenya), Ladipoe (Nigeria), Focalistic (South Africa), Soweto’s Finest (South Africa), Ruger (Nigeria), Toofan (Togo), DJ Tarico (Mozambique), Zuchu (Tanzania) and Nandy (Tanzania).

Big winners of the night include Wizkid who won the Artist of the Year.

Check below for the full list of nominees and winners.

Song Of The Year

  • Focalistic and Davido – “Ke Star (Remix)”
  • Ladipoe (featuring Buju) – “Feeling”
  • Calema (featuring Perola, Soraia Ramos and Manecas Costa) – “Kua Buaru”
  • DJ Tarico and Burna Boy – “Yaba Buluku”
  • Tayc – “Le Temps”
  • Naira Marley and Busiswa – “Coming”
  • Wizkid (featuring Tems and Justin Bieber) – “Essence (Remix) *WINNER
  • Nviiri The Storyteller (featuring Bien) – “Niko Sawa”

Best Collaboration

  • Focalistic and Davido – “Ke Star (Remix)” *WINNER
  • Dadju (featuring Tiskola) – “Dieu Merci”
  • Flavour (featuring Diamond Platnumz and Fally Ipupa) – “Berna”
  • DJ Tarico and Burna Boy – “Yaba Buluku”
  • Bella Shmurda and Zlatan – “Cash App”
  • Naira Marley and Busiswa – “Coming”
  • Diamond Platnumz (featuring Koffi Olomide) – “Waah”
  • Serge Ibaka and Tayc – “Leggo”

Best Male West Africa

  • Adekunle Gold (Nigeria) *WINNER
  • KiDi (Ghana)
  • Burna Boy (Nigeria)
  • Davido (Nigeria)
  • Wizkid (Nigeria)
  • Rema (Nigeria)
  • Wally Seck (Senegal)
  • Sarkodie (Ghana)

Best Female West Africa

  • Adina (Ghana)
  • Tiwa Savage (Nigeria)
  • Zeynab Habib (Benin)
  • Simi (Nigeria) *WINNER
  • Yasmine (Guinea Bissau)
  • Dior Mbaye (Senegal)
  • MzVee (Ghana)
  • Tems (Nigeria)

Best Newcomer

  • Yaw Tog (Ghana)
  • Ruger (Nigeria) *WINNER
  • Black Sheriff (Ghana)
  • Ayra Starr (Nigeria)
  • Marioo (Tanzania)
  • Kamo Mphela (South Africa)
  • Nviiri The Storyteller (Kenya)
  • Busta 929 (South Africa)

Artist Of The Year

  • Burna Boy (Nigeria)
  • Fally Ipupa (Congo)
  • Diamond Platnumz (Tanzania)
  • Wizkid (Nigeria) *WINNER
  • Aya Nakamura (Mali/France)
  • ElGrande Toto (Morocco)
  • Tayc (Cameroon)
  • Dadju (Congo)

Best Male East Africa

  • Eddy Kenzo (Uganda)
  • Diamond Platnumz (Tanzania) *WINNER
  • Ali Kiba (Tanzania)
  • The Ben (Rwanda)
  • Khaligraph Jones (Kenya)
  • Gildo Kassa (Ethiopia)
  • Otile Brown (Kenya)
  • Meddy (Rwanda)

Best Female East Africa

  • Nadia Mukami (Kenya)
  • Vinka (Uganda)
  • Zuchu (Tanzania)
  • Nandy (Tanzania) *WINNER
  • Sheebah Karungi (Uganda)
  • Nikita Kering (Kenya)
  • Tanasha Donna (Kenya)
  • Knowless Butera (Rwanda)

Best Male Central Africa

  • Gaz Mawete (Congo)
  • Innoss’B (Congo)
  • Tayc (Cameroon)
  • Fally Ipupa (Congo) *WINNER
  • Dadju (Congo)
  • Salatiel (Cameroon)
  • Calema (Sao Tome)
  • Ko–C (Cameroon)

Best Female Central Africa

  • Coco Argentée (Cameroon)
  • Shan’L (Gabon)
  • Daphne (Cameroon)
  • Mayra Andrade (Cape Verde)
  • Liloca (Mozambique)
  • Soraia Ramos (Cape Verde)
  • Mimie (Cameroon) *WINNER
  • Blanche Bailly (Cameroon)

Best Male Southern Africa

  • Focalistic (South Africa) *WINNER
  • Slapdee (Zambia)
  • Cassper Nyovest (South Africa)
  • Shimza (South Africa)
  • Jah Prayzah (Zimbabwe)
  • The Dogg (Namibia)
  • Sjava (South Africa)
  • Anselmo Ralph (Angola)

Best African Group

  • Toofan (Togo)
  • Calema (Sao Tome)
  • Sauti Sol (Kenya) *WINNER
  • Blaq Diamond (South Africa)
  • Chelsy and Nsoki (Angola)
  • Mi Casa (South Africa)
  • B2C (Kampala Boys) (Uganda)
  • The Cavemen (Nigeria)

Crossing Boundaries With Music Award

  • Burna Boy (Nigeria)
  • Aya Nakamura (Mali/France)
  • Dave (Nigeria/UK)
  • Wizkid (Nigeria) *WINNER
  • Headie One (Ghana/UK)
  • S. Pri Noir (Guinea Bissau/France)
  • Tems (Nigeria)
  • Dadju (Congo)

Best Gospel

  • Mercy Chinwo (Nigeria) *WINNER
  • Joe Mettle (Ghana)
  • Miguel Buila (Angola)
  • Icha Kavons (Congo)
  • Diana Hamilton (Ghana)
  • DJ Kerozen (Ivory Coast)
  • Tim Godfrey (Nigeria)
  • Sinach (Nigeria)

Best Male North Africa

  • ElGrande Toto (Morocco) *WINNER
  • Balti (Tunisia)
  • Hamaki (Egypt)
  • Saad Lamjarred (Morocco)
  • Soolking (Algeria)
  • Mouh Milano (Algeria)
  • Akram Hosny (Egypt)

AFRIMMA Video of the Year

  • Flavour (featuring Diamond Platnumz and Fally Ipupa) – “Berna” *WINNER
  • Tayc – “Le Temps”
  • Teni – “Hustle”
  • MzVee – “Baddest Boss”
  • Zuchu – “Sukari”
  • Rayvanny and Innoss’B – “Kelebe”
  • Rema – “Bounce”
  • Wizkid (featuring Tems) – “Essence

Music Producer of the Year

  • Kimamba (Tanzania)
  • P. Prime (Nigeria) *WINNER
  • S2Kizzy (Tanzania)
  • Salatiel (Cameroon)
  • London (Nigeria)
  • Mr JazziQ (South Africa)
  • Richie Mensah (Ghana)
  • DJ Maphorisa (South Africa)

Best African Dancer

  • Poco Lee (Nigeria)
  • Henry Le Sheriff (Cameroon)
  • La Petite Zota (Ivory Coast)
  • Masaka Kids Africana (Uganda)
  • Sayrah Chips (Nigeria)
  • Angel Nyigu (Tanzania)
  • Soweto’s Finest (South Africa) *WINNER
  • Incredible Zigi (Ghana)

Best Francophone

  • Dadju (Congo)
  • Toofan (Togo) *WINNER
  • Wally B. Seck (Senegal)
  • Tayc (Cameroon)
  • Innoss’B (Congo)
  • Aya Nakamura (Mali/France)
  • Tenor (Cameroon)
  • Gaz Mawete (RDC)

Best Male Rapper

  • Olamide (Nigeria) *WINNER
  • Sarkodie (Ghana)
  • Moobers (Angola)
  • Nasty C (South Africa)
  • Khaligraph Jones (Kenya)
  • Fik Fameica (Uganda)
  • Phyno (Nigeria)
  • Yanga Chief (South Africa)

Best Female Rapper

  • Nadia Nakai (South Africa)
  • Sampa the Great (Zambia)
  • Rosa Ree (Tanzania)
  • Bomb$hell Grenade (Zambia) *WINNER
  • Askia – Cameroon
  • Eno Barony (Ghana)
  • Muthoni Drummer Queen (Kenya)
  • Ms Banks (Nigeria)

Best Video Director

  • Dr Nkeng Stephens (Cameroon)
  • Deska Torres (Kenya)
  • TG Omori (Nigeria)
  • David Duncan (Ghana)
  • Sasha Vybz (Uganda)
  • Director Kenny (Tanzania) *WINNER
  • Dammy Twitch (Nigeria)
  • Ofentse Mwase (South Africa)

Best Female Southern Africa

  • DBN Gogo (South Africa)
  • Ammara Brown (Zimbabwe)
  • Lady Du (South Africa)
  • Shashl (Zimbabwe)
  • Sally Boss Madam (Namibia)
  • Gemma Griffiths (Zimbabwe)
  • Elaine (South Africa) *WINNER
  • Edmazia (Angola)

WINNERS IN THE CATEGORIES BELOW ARE YET TO BE ANNOUNCED.

Best Live Act

  • Flavour (Nigeria)
  • Sauti Sol (Kenya)
  • Stonebwoy (Ghana)
  • Yemi Alade (Nigeria)
  • Burna Boy (Nigeria)
  • Diamond Platnumz (Tanzania)
  • Fally Ipupa (Congo)
  • Focalistic (South Africa)

Best Female North Africa

  • Souhila Ben Lachhab (Algeria)
  • Emel (Tunisia)
  • Marwa Loud (Morocco)
  • Sandy (Egypt)
  • Latifa (Tunisia)
  • Ruby (Egypt)
  • Najoua Belyzel (Morocco)
  • Asma Lamnawar (Morocco)

Best DJ Africa

  • DJ Spinall (Nigeria)
  • DJ Zinhle (South Africa)
  • DJ Dollar (Senegal)
  • DJ Soupamodel (Nigeria)
  • DJ Big N (Nigeria)
  • Major League DJz (South Africa)
  • DJ Kess (Ghana)
  • DJ Moh Spice (Kenya)

Best African DJ USA

  • DJ Ecool (Nigeria)
  • DJ Shinski (Kenya)
  • Dj Buka (Nigeria)
  • DJ Moh (Ivory Coast)
  • DJ Tunez (Nigeria)
  • DJ Akua (Ghana)
  • DJ K Meta (Ethiopia)
  • DJ Oreo (Nigeria)

Best Lusophone

  • Matias Damasio (Angola)
  • Nelson Freitas (Cape Verde)
  • Anselmo Ralph (Angola)
  • Mayra Andrade (Cape Verde)
  • Calema (Sao Tome)
  • C4 Pedro (Angola)
  • Prodigio (Angola)
  • Paulo Flores (Angola)

The personality of the Year

  • Ebuka Obi-Uchendu (Nigeria)
  • Boity Thulo (South Africa)
  • Do2tun (Nigeria)
  • Serwa Amihere (Ghana)
  • Konnie Toure (Ivory Coast)
  • Afonso Quintas (Angola)
  • James Onen (Uganda)
  • Jamal Gaddafi (Kenya)

Exclusive celebrity interviews| Latest Gossips| Breaking Scoops| Subscribe to our YouTube channel via BTM Afrika