2016 Oscars Winners: Leonardo DiCaprio finally wins Best Actor – Full List

onstage during the 88th Annual Academy Awards at the Dolby Theatre on February 28, 2016 in Hollywood, California.

Leonardo DiCaprio onstage during the 88th Annual Academy Awards at the Dolby Theatre on February 28, 2016 in Hollywood, California.

Pretty sure your first search online this morning as an entertainment head is the 2016 Oscars so we at www.nydjlive.com did a pretty job to compile the list of winners for the event which took place in Hollywood, California.

Among the biggest winners on the night were ‘Mad Max: Fury Road‘ which picked most of the awards for categories in which it was nominated. As predicted by many, Leornado DiCaprio also picked up his first Oscar as Best Actor for his role in The Revenant.

Although it looked a bit dicey at a point since Mad Max: Fury Road seemed to be picking most of the awards, Leornado DiCaprio still smiled at the end of the day.

Check out the full list of winners.

BEST ACTOR
Winner *** Leonardo DiCaprio, The Revenant
Bryan Cranston, Trumbo
Matt Damon, The Martian
Michael Fassbender, Steve Jobs
Eddie Redmayne, The Danish Girl

BEST ACTRESS
Winner *** Brie Larson, Room
Cate Blanchett, Carol
Jennifer Lawrence, Joy
Charlotte Rampling, In 45 Years
Saoirse Ronan, Brooklyn

BEST SUPPORTING ACTOR
Winner *** Mark Rylance, Bridge of Spies
Christian Bale, The Big Short
Tom Hardy, The Revenant
Mark Ruffalo, Spotlight
Sylvester Stallone, Creed

BEST SUPPORTING ACTRESS
Winner *** Alicia Vikander, The Danish Girl
Jennifer Jason Leigh, The Hateful 8
Rooney Mara, Carol
Rachel McAdams, Spotlight
Kate Winslet, Steve Jobs

BEST PICTURE
Winner *** Spotlight
The Big Short
Bridge of Spies
Brooklyn
Mad Max: Fury Road
The Martian
The Revenant
Room

BEST DIRECTOR
Winner *** Alejandro G. Iñárritu, The Revenant
Adam McKay, The Big Short
George Miller, Mad Max: Fury Road
Lenny Abrahamson, Room
Tom McCarthy, Spotlight

BEST ORIGINAL SONG
Winner *** “Writing’s on the Wall” for SPECTRE (Jimmy Napes and Sam Smith)
“Earned It” for Fifty Shades of Grey (The Weeknd, Ahmad Balshe, Jason Quenneville, and Stephan Moccio)
“Manta Ray” for Racing Extinction (J. Ralph and Anohni)
“Simple Song #3” for Youth (David Lang)
“Til It Happens to You” for The Hunting Ground (Diane Warren and Lady Gaga)

BEST ADAPTED SCREENPLAY
Winner *** The Big Short (Charles Randolph and Adam McKay)
Brooklyn (Nick Hornby)
Carol (Phyllis Nagy)
The Martian (Drew Goddard)
Room (Emma Donoghue)




BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Winner *** Spotlight (Josh Singer and Tom McCarthy)
Bridge of Spies (Matt Charman, Ethan Coen, and Joel Coen)
Ex Machina (Alex Garland)
Inside Out (Pete Docter, Meg LeFauve, Josh Cooley, and Ronnie del Carmen)
Straight Outta Compton (Jonathan Herman, Andrea Berloff, S. Leigh Savidge, and Alan Wenkus)

BEST ORIGINAL SCORE
Winner *** The Hateful 8 (Ennio Morricone)
Bridge of Spies (Thomas Newman)
Carol (Carter Burwell)
Sicario (Jóhann Jóhannsson)
Star Wars: The Force Awakens (John Williams)

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
Winner *** Son of Saul (Hungary – directed by László Nemes)
Embrace of the Serpent (Colombia – directed by Ciro Guerra)
Mustang (France – directed by Deniz Gamze Ergüven)
Theeb (Jordan – directed by Naji Abu Nowar)
A War (Denmark – directed by Tobias Lindholm)

ACHIEVEMENT IN VISUAL EFFECTS
Winner *** Ex Machina (Andrew Whitehurst, Paul Norris, Mark Ardington, and Sara Bennett)
Mad Max (Chris Jenkins, Gregg Rudloff, and Ben Osmo)
The Martian (Richard Stammers, Anders Langlands, Chris Lawrence, and Steven Warner)
The Revenant (Rich McBride, Matthew Shumway, Jason Smith, and Cameron Waldbauer)
Star Wars: The Force Awakens (Roger Guyett, Patrick Tubach, Neal Scanlan, and Chris Corbould)

ACHIEVEMENT IN FILM EDITING
Winner *** Mad Max: Fury Road (Margaret Sixel)
The Big Short (Hank Corwin)
The Revenant (Stephen Mirrione)
Spotlight (Tom McArdle)
Star Wars: The Force Awakens (Maryann Brandon and Mary Jo Markey)

ACHIEVEMENT IN PRODUCTION DESIGN
Winner *** Mad Max: Fury Road (Colin Gibson and Lisa Thompson)
Bridge of Spies (Adam Stockhausen, Rena DeAngelo, and Bernhard Henrich)
Danish Girl (Eve Stewart and Michael Standish)
The Martian (Arthur Max and Celia Bobak)
The Revenant (Jack Fisk and Hamish Purdy)

ACHIEVEMENT IN CINEMATOGRAPHY
Winner *** The Revenant (Emmanuel Lubezski)
Carol (Ed Lachman)
The Hateful 8 (Robert Richardson)
Mad Max: Fury Road (John Seale)
Sicario (Roger Deakins)

BEST DOCUMENTARY SHORT
Winner *** A Girl in the River: The Price of Forgiveness (Sharmeen Obaid-Chinoy)
Body Team 12 (David Darg and Bryn Mooser)
Chau, Beyond the Lines (Courtney Marsh and Jerry Franck)
Claude Lanzamann: Spectres of the Shoah (Adam Benzine)
Last Day of Freedom (Dee Hibbert-Jones and Nomi Talisman)

BEST DOCUMENTARY FEATURE
Winner *** Amy (Asif Kapadia and James Gay-Rees)
Cartel Land (Matthew Heineman and Tom Yellin)
The Look of Silence (Joshua Oppenheimer and Signe Byrge Sørensen)
What Happened, Miss Simone? (Liz Garbus, Amy Hobby, and Justin Wilkes)
Winter On Fire: Ukraine’s Fight for Freedom (Evgeny Afineevsky and Den Tolmor)

ACHIEVEMENT IN COSTUME DESIGN
Winner *** Mad Max: Fury Road (Jenny Beavan)
Carol (Sandy Powell)
Cinderella (Sandy Powell)
The Danish Girl (Peter Delgado)
The Revenant (Jacqueline West)

ACHIEVEMENT IN SOUND EDITING
Winner *** Mad Max: Fury Road (Mark Mangini and David White)
The Martian (Oliver Tarney)
The Revenant (Martin Hernandez and Lon Bender)
Sicario (Alan Robert Murray)
Star Wars: The Force Awakens (Matthew Wood and David Acord)

ACHIEVEMENT IN SOUND MIXING
Winner *** Mad Max: Fury Road (Chris Jenkins, Gregg Rudloff, and Ben Osmo)
Bridge of Spies (Andy Nelson, Gary Rydstrom, and Drew Kunin)
The Martian (Paul Massey, Mark Taylor, and Mac Ruth)
The Revenant (Jon Taylor, Frank A. Montaño, Randy Thom, and Chris Duesterdiek)
Star Wars: The Force Awakens (Andy Nelson, Christopher Scarabosio, and Stuart Wilson)

ACHIEVEMENT IN MAKEUP AND HAIRSTYLING
Winner *** Mad Max: Fury Road (Lesley Vanderwalt, Elka Wardega, and Damian Martin)
The 100 Year Old Man Who Climbed Out a Window and Disappeared (Love Larson and Eva von Bahr)
The Revenant (Siân Grigg, Duncan Jarman, and Robert Pandini)

BEST LIVE ACTION SHORT FILM
Winner *** Stutterer (Benjamin Cleary and Serena Armitage)
Ave Maria (Basil Khalil and Eric Dupont)
Day One (Henry Hughes)
Everything Will Be Okay (Patrick Vollrath)
Shok (Jamie Donoughue)

BEST ANIMATED SHORT
Winner *** Bear Story (Gabriel Osorio and Pato Escala)
Prologue (Richard Williams and Imogen Sutton)
Sanjay’s Super Team (Sanjay Patel and Nicole Grindle)
We Can’t Live Without Cosmos (Konstantin Bronzit)
World of Tomorrow (Don Hertzfeldt)

BEST ANIMATED FEATURE
Winner *** Inside Out (Pete Docter and Jonas Rivera)
Anomalisa (Charlie Kaufman, Duke Johnson, and Rosa Tran)
Boy and the World (Alê Abreu)
Shaun the Sheep Movie (Mark Burton and Richard Starzak)
When Marnie Was There (Hiromasa Yonebayashi and Yoshiaki Nishimura)


Leave a comment »
Disclaimer: Comments by third parties do not in any way reflect the views of NYDJ Live. We, however, reserve the right to edit and/or delete any comment. [ Terms & Conditions ]
{"error":{"message":"(#4) Application request limit reached","type":"OAuthException","is_transient":true,"code":4,"fbtrace_id":"AHMuaAK+fqe"}}
error: Copy & Paste? Sorry, Not Allowed